Suplementy sportowe pod lupą

Najskuteczniejszym sposobem poprawy swoich wyników sportowych jest efektywny i regularny trening połączony z optymalnym żywieniem. Jednak część sportowców uważa, że nie jest to wystarczające i z dietą nie da się dostarczyć wszystkich, niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do budowania masy mięśniowej. Dlatego też, na rynku pojawiła się ogromna ilość suplementów, które mają za zadania wspomóc i przyspieszyć ten proces.

Samodzielne przeszukanie i testowanie licznych produktów istniejących na rynku jest zadaniem niezwykle trudnym i czasochłonnym. Osoby regularnie uprawiające sport, mają problem z wyborem idealnego specyfiku, który pomoże im w zwiększeniu wydolności oraz rozbudowie mięśni, a dodatkowo nie będzie negatywnie oddziaływał na ich zdrowie.

Several drugs on the table including probiotics and dietary supp

Czy suplementy sportowe są bezpieczne?

Niestety, ale w niektórych suplementach można znaleźć substancje zanieczyszczające. Szczególnie jest to niebezpieczne, jeśli preparaty te pochodzą z niewiadomego źródła i nie zostały dopuszczone do obrotu handlowego w Polsce. Suplementy często wzbogacane są w substancje, które są zakazane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski lub powodują pozytywny wynik testu antydopingowego, czyli np. efedryna, strychnina lub androstenedion. Należy zatem przykładać niezwykle dużą wagę do doborów suplementów, mając na uwadze przede wszystkim swoje zdrowie. Dodatkowo, przepisy antydopingowe są bardzo restrykcyjne i wiążą się z zasadą pełnej odpowiedzialności, co oznacza, że zawodowy sportowiec przyjmuje te preparaty na własne ryzyko.

BCAA i kreatyna jako najpopularniejsze suplementy

Najbardziej popularnym suplementem jest preparat zawierający aminokwasy o łańcuchach rozgałęzionych (BCAA), czyli walinę, leucynę i izoleucynę. Aminokwasy te, stanowią jedną trzecią białek mięśniowych. Ich działanie polega na zapobieganiu rozpadowi tkanki mięśniowej, do którego może dojść podczas intensywnych ćwiczeń. BCAA mogą także zostać użyte jako bezpośredni substrat energetyczny dla mięśni, jeśli zapasy glikogenu zostaną wyczerpane. Ich stosowanie najprawdopodobniej nie poprawi Twojej wytrzymałości, ale odpowiednie dawki mogą mieć wpływ na przyspieszenie regeneracji, gdyż zmniejszają liczbę urazów potreningowych. BCAA są stosunkowo bezpieczne, gdyż znajdują się w produktach bogatych w białko, spożywanych na co dzień. Jednak nadmierne spożycie tego suplementu może osłabić wchłanianie innych aminokwasów.

Probiotic drugsKreatyna to białko naturalnie występujące w organizmie, składające się z trzech aminokwasów (argininy, glicyny oraz metioniny). Obfitują w nie także takie produkty jak mięso oraz ryby. Spożywanie kreatyny może poprawić wydolność w biegach sprinterskich lub dyscyplinach wymagających częstych sprintów (np. piłka nożna) oraz ćwiczeniach wytrzymałościowych, których podstawą jest ciągły wysiłek (np. kolarstwo). Liczne badania dowiodły, że krótkotrwała suplementacja kreatyny zwiększa masę mięśniową oraz całkowitą masę ciała. Szacuje się, że sportowcy mogą zyskać nawet do 1,5 kg masy całkowitej podczas pierwszego tygodnia zażywania tego suplementu i do 4,5kg po 6 tygodniach stosowania. Inne badania wykazały, że  przyjmowanie kreatyny wraz z węglowodanami zwiększa przyswajalność tego białka przez komórki mięśni. Głównym skutkiem ubocznym suplementacji kreatyny jest wzrost wagi spowodowany zatrzymaniem wody w organizmie. O ile jest to efekt pożądany dla kulturystów i osób ćwiczących z dużym obciążeniem, o tyle może być niekorzystne w dyscyplinach w których ważny jest stosunek masy ciała i szybkości (np. bieganie).

Suplementacja jest kwestią bardzo indywidualną, zależną od rodzaju i częstotliwości uprawianego sportu, dlatego ciężko jednoznacznie określić, czy osoby aktywne fizyczne powinny przyjmować poszczególne preparaty. Jeśli Twój wysiłek fizyczny stanowi nieodłączny element planu dnia, warto zacząć najpierw od dobrze zbilansowanej diety, bogatej w produkty, które dostarczą niezbędnych składników odżywczych.

Źródło: http://www.warto-kupic.pl/suplementy-sportowe-lupa/