Królestwo kokosa – symbolu zdrowia

Orzech w pełnej okrasie

Dlaczego kokos potocznie jest nazywany symbolem zdrowia? Wynika to z jego ogromnych właściwości jakie bezpośrednio przekładają się na nasz stan. Możemy go stosować pod różnymi postaciami i zróżnicowanych formach. Najlepiej świadczy o tym szeroka oferta cenionej marki Gryczanka z którą można zapoznać się na stronie internetowej – http://www.gryczanka.pl. Ale, żeby nie być gołosłownym przyjrzyjmy się bliżej królestwu kokosa i jego fantastycznym właściwościom.

Owoc palmy kokosowej – orzech jest jednonasiennym pestkowcem zrośniętych z trzech owocolistków. Wnętrze usłane jest obfitą warstwą tzw. bielma, które po wysuszeniu powszechnie nazywane jest koprą. Właściwie w tym momencie zaczynają się wartości odżywcze, ponieważ właśnie w koprze występują olbrzymie pokłady potasu, żelaza oraz witaminy C.

Właściwości cudownego kokosa

Mimo to, największą wartość naukowcy przypisują zawartym w miąższu nasyconym kwasom tłuszczowym. Nie są to jednak te same kwasy pochodzenia zwierzęcego, które m.in. podwyższają poziom cholesterolu i prowadzą do rozwoju miażdżycy. Te zawarte w kokosie są przede wszystkim inaczej metabolizowane. Dzięki przyspieszonemu metabolizowaniu odkładane są jako materiał zapasowy , przez co stanowią cenne źródło energii. Ponadto kokos pomaga w walce z otyłością. Jak wynika z najnowszych badań brazylijskich specjalistów w zakresie dietetyki dokonanych na 40 kobietach w wieku prokreacyjnym włączenie do ich diety oleju kokosowego poskutkowało obniżeniem BMI oraz zmniejszeniem obwodu talii.

2260_1

Podobnie rzecz się ma z witaminami jakie oferuje nam tytułowy symbol zdrowia. Poza wspomnianą – uniwersalną witaminą C w kokosie znajdziemy mnogość witamin z grupy B, których celem jest poprawa funkcjonowania układu nerwowego. Dieta bazujące na kokosie zalecana jest coraz częściej kobietom w ciąży, oraz tym, które ciąże planują. Dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego. Ale to nie koniec witaminowego bogactwa jakie niesie ze sobą ten wartościowy orzech. Występuje w nim także cenna witamina E opóźniająca starzenie się skóry, a także witamina K – pozytywnie wpływająca na krzepliwość krwi.

Kokos – kosmetyk

Kokos w wielu kulturach zwany jest również symbolem piękności. Zwłaszcza jeśli mamy na myśli olej kokosowy. Jest on stosowany jako naturalny kosmetyk. Stosowany bezpośrednio na skórę silnie nawilża, wzmacnia barierę lipidową naskórka, łagodzi stany zapalne oraz podrażnienia, a także zwalcza wolne rodniki odmładzając skórę.

Kokos jak wspominaliśmy na wstępie występuje pod różnymi postaciami i we wszelakich formach. Możemy go stosować pod postacią pierwotną, wiórków, oleju, chipsów, mleko, mąki, cukru, a także syropu. Wszystkie te formy zachowują najważniejsze wartości, a spotkać możemy je w bogatej ofercie marki Gryczanka, która przedstawiona jest poprzez stronę internetową – http://www.gryczanka.pl.