Historyczne gadżety reklamowe

Dla współczesnego człowieka różnorodne formy reklamy to codzienność. Marketingowcy prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej zaskakujących miejsc, przedmiotów i sposobów zachęcenia konsumentów do zakupu ich produktu. A co przekonywało do kupna ludzi żyjących dawniej?

Od słowa do gadżetów

Róznorodne formy reklamy pojawiły się wraz z początkiem handlu. Już na starożytnych i średniowiecznych jarmarkach kupcy przekrzykiwali się pomiędzy sobą, zachęcając do zakupu ich marchewki, mięsa czy sukna. Wraz z wynalezieniem druku pojawiły się formy reklamy drukowanej – choć na samym początku przypominały one bardziej ogłoszenia lub krótkie informacje. Dziś reklama prasowa przybiera różnorodne kształty, o których nawet nie pomyśleliby reklamodawcy kilka wieków temu. Z czasem obok reklam słownych i drukowanych zaczęły się pojawiać również gadżety.

Informacja przede wszystkim!

Główną rolą gadżetu jest zaznajomienie potencjalnego klienta z marką. Dawniej stosowano w tym celu przede wszystkim ulotki. Prześciagano się w kolorach, wzorach i artystycznych formach prezentowanych na skrawkach papieru, które były dodawane do magazynów, rozdawane w kawiarniach, teatrch i innych miejscach publicznych. Popularnością cieszyły się również kalendarzyki reklamowe – niewielkie książeczki, które z łatwością można było schować w kieszeni lub torebce. Przedstawiały one reklamującą się firmę, a często także inne ciekawe informacje. Wśród gadżetów z lat 30. XX wieku znjadziemy także ołówki z nazwą reklamującej się firmy.

152

Reklama podarunkowa

W artykule z roku 1930 Hugo Löwy przedstawia argumenty za i przeciw stosowaniu „reklamy podarunkowej”. Według niego rozdawanie breloczków, ołówków, miniatur produktów i innych funkcjonujących w tamtym czasie gadżetów nie jest uzasadnionym działaniem. Ponieważ poniesione koszty są wysokie, a zysk nie jest pewny, autor artykułu stwierdza, że taka reklama nie ma żadnych pozytywnych skutków, choć dodaje, że skoro jest stosowana – musi być skuteczna!

Gadżety na miarę XXI wieku

Dziś już wiemy, że nawet niewielki podarunek dla klienta czy firmy współpracującej ma wiele zalet. Choć od lat trzydziestych minął już prawie wiek, niektóre gadżety pozostały podobne: breloki i ołówki to wciąż jedne z najpopularniejszych prezentów firmowych. Dziś, aby się wyróżnić dobrze jest zaproponować coś bardziej zaskakującego w formie lub przekazie: interesująca grafika na koszulce, ciekawy kształt breloka czy funkcjonalne okulary przeciwsłoneczne lub power bank – możliwości jest nieskończenie wiele!

Źródło: http://shop-it.pl/gadzety/historyczne-gadzety-reklamowe/